Staff Sections

Main Content

Encampment Student Assignments

2019 Summer Encampment Student Flight Assignments
       
Congratulations on being quick enough to sign up before all of the slots were filled!  This is certainly a record as registration was only open for just under 2 days.  Now here are a few things that require your action if you have not already completed them,
 
     
1. Submit payment (if you haven't done so already) by 01 May.
2. If you plan to use the Cadet Encampment Assistance Program (CEAP), you need to sign up for that ASAP.  We will see when you have signed up and will hold your spot. 
3. Submit all required forms by 01 May to the encampment email  We will reply to you within 3 days acknowledging receipt and if there are any problems.  If you have not heard from anyone after 3 days please send an email ncwgencampment@nc.cap.org asking for a status.
4. If we do not receive your completed forms and payment by 01 May you will likely lose your spot to someone else so make sure that you get this taken care of.
5. Start exercising.  You will have to PT every morning and it will be warm so be prepared.  Also reduce your caffeine and sugary drink intake.  Neither are allowed at encampment and having caffeine withdrawal is not fun.
6. The packing list is available on the encampment website that you went to in order to register.  Start putting your stuff together.  If it is not on the list then do not bring it.  The packing list is the minimum.  You can bring more than the recommended items if you feel that you need to.
7. Be ready to have fun and work.  Encampment is not easy but it is not basic training either.  You will have to work but you will have fun and most likely will make friends that will last a lifetime.
9. Encampment information can be found at https://www.ncwgcap.org/index.cfm?fuseaction=page.display&pageID=107 and the links on the right side of that page
10. Follow the encampment Facebook page at https://www.facebook.com/NCWGencampment/ and pass this on to your family and friends so they can see what you are doing at encampment.  We have some great activities planned and some awesome surprises.
11. Please direct any questions you have (including any question about this email) to ncwingencampment@ncwgcap.org.  Please do not call unless it is an emergency. 
       
Flight Numbers will be updated in the next couple of weeks.
       
       
CAP Grade Last name First Name Flight Assignment
Cadet Airman  Aherne Collin Leadeship 
Cadet Airman  Anderson Grace Staff Training 
Cadet Master Sergeant  Baker Jonas Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Beck Colson Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Blake Beatrice  Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman Basic  Boerema Juliana Leadership 
Cadet Airman Basic  Bohlmann Andrew Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Bonnette Hunter Leadership 
Cadet Senior Airman  Borton Ryan Leadership 
Cadet Airman  Bradley Kristen Color Guard 
Cadet Airman First Class Brough Ryland Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Brown Cameron Staff Training 
Cadet Airman  Brown Gage Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Bryant Hayden Leadership 
Cadet Airman Basic  Burns Andrew Color Guard 
Cadet Senior Airman  Caffarey Luke Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Carter Tommy Aerospace/Rocketry 
Cadet Senior Airman  Chan  Jacob Leadership 
Cadet Senior Airman  Chisolm Glory Leadership 
Cadet Airman  Church  Lauren  Leadership 
Cadet Airman First Class Conover Sean Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Conover Liam Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman Basic  Cook Arthur Leadership 
Cadet Senior Airman  Cornell Emily Leadership 
Cadet Airman  Cornell Abigail Leadership 
Cadet Airman  Dalton Jaden Leadership 
Cadet Airman  Danielson Adam Leadership 
Cadet Airman Basic  DaSilva Zion Leadership 
Cadet Senior Airman  DeLauter Maximilian Aerospace/Rocketry 
Cadet Staff Sergeant DeWitt Penelope Staff Training 
Cadet Airman  Donahoe Frederick Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Dulaney Aidan Leadership 
Cadet Airman  Dunn Gabriel Leadership 
Cadet Airman Basic  Durst Tyke Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Emaus Jack Leadership 
Cadet Chief Master Sergeant  Endre Justin Staff Training 
Cadet Chief Master Sergeant  Endre Corbin Staff Training 
Cadet Airman Basic  Evans Grant Leadership 
Cadet Airman Basic  Fitzpatrick Addison Leadership 
Cadet Senior Airman  Floyd Courtney Leadership 
Cadet Airman  Forester William Leadership 
Cadet Airman Basic  Fowlkes Isabelle Aerospace/Rocketry 
Cadet Staff Sergeant Frick Felicity Staff Training 
Cadet Airman First Class Fulghum Naomi Leadership 
Cadet Airman Basic  Fuller Kenly Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman Basic  Gaydon Jeremiah Leadership 
Cadet Airman  Gonzalez Mark Leadership 
Cadet Airman Basic  Grimm Veronica Color Guard 
Cadet Master Sergeant  Grindstaff Samuel Staff Training 
Cadet Staff Sergeant Gwaltney Jenna Leadership 
Cadet Airman  Haight Elijah Leadership 
Cadet Airman First Class Hand John Leadership 
Cadet Airman First Class Hannibal Aidan Aerospace/Rocketry 
Cadet Technical Sergeant  Haworth Dawn Staff Training 
Cadet Senior Airman  Hildebrand Joseph Color Guard 
Cadet Airman Basic  Huntsberry Garyson Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Huntsberry  Coralyn Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Hylan Kayla Leadership 
Cadet Airman Basic  Ibrahim Omare Staff Training 
Cadet Airman First Class Itenson Chris Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Itenson Warren Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Jackson Arthur Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Jackson Dwane Leadership 
Cadet Airman First Class Johnston Jaxon Color Guard 
Cadet Airman  Justice Cullen Leadership 
Cadet Airman First Class Knowles Reese Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Larose Jordan Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Libero Aiden Staff Training 
Cadet Airman  Libretto Skylar Leadership 
Cadet Airman Basic  lucas hannah Color Guard 
Cadet Airman  Luna Diego Leadership 
Cadet Airman  Maldonado Daniel Leadership 
Cadet Staff Sergeant MARTINEZ JENNIFER Color Guard 
Cadet Airman Basic  Martinez Miguel Leadership 
Cadet Airman Basic  Martinez Emilia Leadership 
Cadet Senior Airman  Mckay Elijah Staff Training 
Cadet Airman First Class Michael Landon Staff Training 
Cadet Senior Airman  Mike Bella Leadership 
Cadet Airman First Class Miles Ian Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman Basic  Mitchell Grayson  Aerospace/Rocketry 
Cadet Senior Airman  Montgomery Jack Aerospace/Rocketry 
Cadet Senior Airman  Moore Tyler Leadership 
Cadet Airman First Class Morrison Jarrett Paul Leadership 
Cadet Airman Basic  Morrow Daniel Color Guard 
Cadet Airman First Class Mounce Alex Staff Training 
Cadet Airman  Murphy Stratton Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Nagele Benjamin Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Nagele Christian Aerospace/Rocketry 
Cadet Technical Sergeant  Neal Catherine Leadership 
Cadet Airman  Nelson Gabriel Leadership 
Cadet Airman First Class Nesbit Alexander Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Nichols Samantha Leadership 
Cadet Airman  Oaks  Gavin  Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman First Class Orgain Stefan Aerospace/Rocketry 
Cadet Senior Airman  Orrs-Wright Julian Leadership 
Cadet Technical Sergeant  Parker Gabriel Leadership 
Cadet Airman Basic  Payne Lily Color Guard 
Cadet Technical Sergeant  Reese Garin Color Guard 
Cadet Senior Airman  Rezin John Staff Training 
Cadet Airman Basic  Roberson Cody Aerospace/Rocketry 
Cadet Senior Airman  Roberts Caroline Leadership 
Cadet Airman  Robinson Elias Leadership 
Cadet Airman  Roland Ethan Leadership 
Cadet Airman First Class Ruiz  Jonathan  Color Guard 
Cadet Airman First Class Ryan Luke Aerospace/Rocketry 
Cadet Airman  Scarritt Matthew Leadership 
Cadet Airman  Seaman Avery Leadership 
Cadet Airman  Shamblin Scott Leadership 
Cadet Airman  Sigmon Elijah Leadership 
Cadet Airman  Slusher Ashley Leadership 
Cadet Airman Basic  Smith Wyatt Leadership 
Cadet Airman  Smith Dillon Staff Training 
Cadet Airman Basic  Smith Garrett Color Guard 
Cadet Airman Basic  Smitherman Andrew Staff Training 
Cadet Airman Basic  Snider  Darren Luke Staff Training 
Cadet Airman  Solomon Noah Aerospace/Rocketry 
Cadet Senior Airman  Stewart Fisher Staff Training 
Cadet Airman  Stines Aubrey Leadership 
Cadet Airman  Stults Calvin Leadership 
Cadet Staff Sergeant Susann Daniel Staff Training 
Cadet Airman First Class Swaim Virginia Leadership 
Cadet Airman Basic  Thompson Benjamin Leadership 
Cadet Master Sergeant  vallurupalli Sahith Leadership 
Cadet Airman Basic  Vallurupalli Bhuvanasree Leadership 
Cadet Airman First Class Wharton Rowan Leadership 
Cadet Airman First Class Wilfong Luke Staff Training 
Cadet Airman Basic  Pecorella Vincent Staff Training 
Cadet Airman First Class Rice Dominic Staff Training 
Cadet Airman  Wuertz Michael Aerospace/Rocketry 
Cadet Senior Airman  Zimbelman David Leadership